Dentální hygiena, zubní ordinace, Denisovo nábřeží 6, Plzeň / 3. patro

DENTÁLNÍ HYGIENA

ZUBNÍ ORDINACE

Dentální hygiena
Michaela Houšková, DiS.

722 333 888
info@dentalnihygienaplzen.cz
Zubní ordinace
MDDr. František Nachlinger

722 333 888
ordinace@dentalnihygienaplzen.cz

Air flow

Air flow je šetrná metoda citlivého pískování a leštění zubů, která slouží k odstranění nežádoucí a nevzhledné pigmentace, za pomoci mechanického působení mikročástic bikarbonátu sodného nebo glycínu. Ten je hnán vzduchovou tryskou společně s vodou přímo k zubu, kde dochází k odstranění zažloutlých či tmavých skvrn jeho plošky a dokonce i mezizubních prostor. Tento způsob dentální hygieny vede k získání zdravého a přitažlivého úsměvu. Pacient se nemusí obávat bolesti, tato technika čištění není nikterak nepříjemná.

Pro zvýšení efektivity tohoto ošetření je z pravidla nutné předem podstoupit odstranění zubního kamene.

Bělení

Nejedná se o novinku v péči o svůj vzhled. Už ve starém Egyptě byla k bělení zubů používána směs popela a jedlé sody. Stejně tak moderní západní kultura považuje zářivý úsměv za samozřejmost a své osobní i pracovní úspěchy připisuje právě jemu. Pro dosažení krásného a neodolatelného úsměvu je tedy velmi efektivním řešením zuby vybělit.

Bělí se zuby zdravé bez zánětlivosti dásní. Pokud trpí například fluorózou, zbarvením tetracyklinem, nebo jsou poškozené, je vhodné jejich bělení konzultovat s odborníkem. Nedoporučujeme jej pro ženy v těhotenství.

Domácí

Nejběžnější technikou bělení zubů je tzv. domácí bělení. To zpravidla sestává z individuálně vyhotovených plastových nosičů (bělící formy), do nichž se aplikuje aktivní bělící gel. V závislosti na druhu a koncentraci gelu je možné používat nosiče ve dne nebo v noci. Proces trvá několik dní a pacient dochází na kontroly, dokud není dosaženo požadovaného odstínu. Pro efektivitu bělení je žádoucí eliminovat veškeré potraviny obsahující barevné pigmenty (káva, čaj, červené víno, džusy, cola, barevné koření, a další) a předejít tak opětovnému zabarvení zubní skloviny. Tento způsob stravy je také nazýván „bílá dieta“.

Vždy se držte instrukcí, které vám poskytl zubní lékař, nebo dentální hygienista, který vám též doporučí, jak si zuby udržet bílé.

Ordinační

Ordinační bělení zubů představuje nákladnější techniku, ale s okamžitým efektem, kterého lze dosáhnout během jednoho sezení u dentisty. Pacient odchází z ordinace s krásným úsměvem.

Postup je takový, že dentista izoluje všechny měkké tkáně (rty, jazyk, dásně) od zubů pomocí rozvěrače rtů a speciálního gelu a následně aplikuje bělicí materiál na povrch zubu. Ten se po několika minutách sundá a postup se několikrát opakuje. Po ošetření je chrup ošetřen fluoridem.

Rizika této procedury spočívají v tom, že může dojít k dočasné termální citlivosti zubu (zvýšená citlivost na horké a studené) nebo/a podráždění dásní. Dále je nutné uvědomit si, že bělicí gel nepůsobí na stávající korunky, výplně či můstky tak intenzivně, a proto je bude nutné z estetického hlediska vyměnit.